2019 Nationals Div 1
Ultimate - Mixed

2019 UniSport Nationals Div 1 presented by UniBank

Venue: Coomera Sports Park

Address: 53 Beattie Rd, Coomera

Accreditation Check

All participants MUST check in at the accreditation desk no later than 15 minutes before their first game of each day.
The accreditation desk will be open 45 minutes prior to the start of competition.

It is the responsibility of each participant to ensure they are early and ready as all matches will start on time.

NO ACCREDITATION = NO PLAY

Team Duties

One person from each team competing in the current match will be required to assist with timing and scoring.

The person fulfilling the team duty requirements can be any competent person associated with that team or university and does not necessarily have to be a player e.g. team manager.

Pools

  • Pool A

    Teams LTUUSAUQUSYDUNSWDEAKUOWMON Total Pool Results
    ScorePtsScorePtsScorePtsScorePtsScorePtsScorePtsScorePtsScorePts For Agst Tot Pts Position Team
    LTU 4-15 1 3-15 1 1-15 1 2-15 1 2-15 1 2-10 1 2-12 1 16 97 7 1 USYD
    USA 15-4 3 7-9 1 3-15 1 7-10 1 4-15 1 7-10 1 10-12 1 53 75 9 2 DEAK
    UQ 15-3 3 9-7 3 7-9 1 13-5 3 5-13 1 10-8 3 9-10 1 68 55 15 3 UQ
    USYD 15-1 3 15-3 3 9-7 3 14-5 3 14-8 3 10-7 3 9-4 3 86 35 21 4 MON
    UNSW 15-2 3 10-7 3 5-13 1 5-14 1 2-15 1 7-9 1 3-14 1 47 74 11 5 UOW
    DEAK 15-2 3 15-4 3 13-5 3 8-14 1 15-2 3 14-7 3 9-4 3 89 38 19 6 UNSW
    UOW 10-2 3 10-7 3 8-10 1 7-10 1 9-7 3 7-14 1 11-10 3 62 60 15 7 USA
    MON 12-2 3 12-10 3 10-9 3 4-9 1 14-3 3 4-9 1 10-11 1 66 53 15 8 LTU
  • Pool B

    Teams UONRMITMELBUTSUWAGUFUANU Total Pool Results
    ScorePtsScorePtsScorePtsScorePtsScorePtsScorePtsScorePtsScorePts For Agst Tot Pts Position Team
    UON 5-15 1 2-13 1 10-6 3 4-15 1 14-2 3 9-5 3 6-13 1 50 69 13 1 MELB
    RMIT 15-5 3 6-11 1 11-4 3 9-11 1 14-4 3 15-2 3 4-15 1 74 52 15 2 ANU
    MELB 13-2 3 11-6 3 14-7 3 10-5 3 15-0 3 15-4 3 11-10 3 89 34 21 3 UWA
    UTS 6-10 1 4-11 1 7-14 1 7-9 1 15-2 3 14-6 3 4-15 1 57 67 11 4 RMIT
    UWA 15-4 3 11-9 3 5-10 1 9-7 3 15-1 3 13-7 3 6-14 1 74 52 17 5 UON
    GU 2-14 1 4-14 1 0-15 1 2-15 1 1-15 1 6-11 1 1-15 1 16 99 7 6 UTS
    FU 5-9 1 2-15 1 4-15 1 6-14 1 7-13 1 11-6 3 6-15 1 41 87 9 7 FU
    ANU 13-6 3 15-4 3 10-11 1 15-4 3 14-6 3 15-1 3 15-6 3 97 38 19 8 GU

Elimination Rounds

Group E

Group E1
Pool A 5th vs Pool B 8th
TeamUOWvsGU
Score155
Group E2
Pool A 6th vs Pool B 7th
TeamUNSWvsFU
Score128
Group E3
Pool A 7th vs Pool B 6th
TeamUSAvsUTS
Score912
Group E4
Pool A 8th vs Pool B 5th
TeamLTUvsUON
Score613

Quarter Finals

QF1
Pool A 1st vs Pool B 4th
TeamUSYDvsRMIT
Score145
QF2
Pool A 2nd vs Pool B 3rd
TeamDEAKvsUWA
Score156
QF3
Pool A 3rd vs Pool B 2nd
TeamUQvsANU
Score215
QF4
Pool A 4th vs Pool B 1st
TeamMONvsMELB
Score125

Group I

Group I 1
Loser Group E1 vs Loser Group E3
TeamGUvsUSA
Score413
Group I 2
Loser Group E2 vs Loser Group E4
TeamFUvsLTU
Score1110

Group H

Group H1
Winner Group E1 vs Winner Group E3
TeamUOWvsUTS
Score1211
Group H2
Winner Group E2 vs Winner Group E4
TeamUNSWvsUON
Score1211

Group G

Group G1
Loser QF1 vs Loser QF3
TeamRMITvsUQ
Score714
Group G2
Loser QF2 vs Loser QF4
TeamUWAvsMELB
Score1113

Semi Finals

SF1
Winner QF1 vs Winner QF3
TeamUSYDvsANU
Score118
SF2
Winner QF2 vs Winner QF4
TeamDEAKvsMON
Score107

Finals

15th/16th

15th/16th
Loser Group I 1 vs Loser Group I 2
TeamGUvsLTU
Score312

13th/14th

13th/14th
Winner Group I 1 vs Winner Group I 2
TeamUSAvsFU
Score129

11th/12th

11th/12th
Loser Group H1 vs Loser Group H2
TeamUTSvsUON
Score108

9th/10th

9th/10th
Winner Group H1 vs Winner Group H2
TeamUOWvsUNSW
Score146

7th/8th

7th/8th
Loser Group G1 vs Loser Group G2
TeamRMITvsUWA
Score613

5th/6th

5th/6th
Winner Group G1 vs Winner Group G2
TeamUQvsMELB
Score79

Bronze

Bronze
Loser SF1 vs Loser SF2
TeamANUvsMON
Score138

Gold

Gold
Winner SF1 vs Winner SF2
TeamUSYDvsDEAK
Score155