2018 Nationals Div 2
Volleyball - Men

Gold Coast Sports & Leisure Centre (GCSLC)

Address: Nerang Broadbeach Rd, Carrara

 

Accreditation Check

All participants MUST check in at the accreditation desk no later than 15 minutes before their first game of each day.
The accreditation desk will be open 45 minutes prior to the start of competition.

It is the responsibility of each participant to ensure they are early and ready as all matches will start on time.

NO ACCREDITATION = NO PLAY

Team Duties

Each team will be rostered to provide a duty team for a number of matches over the duration of the championships. Duty teams will consist of five people from one team to fill the roles of linesperson (standing) x 2, 2nd referee x 1, scorer x 1 and manual scoreboard operator x 1.

The person fulfilling the team duty requirements can be any competent person associated with that team or university and does not necessarily have to be a player e.g. team manager.

Teams that do not fulfil team duties will be fined as per the UniSport guideline - Forfeit of competition requirements.

Pools

  • Pool A

    Teams MQULTUUNEUSCUTASVUUON Total Pool Results
    ScorePtsScorePtsScorePtsScorePtsScorePtsScorePtsScorePts For Agst Tot Pts Position Team
    MQU 3-0 3 3-0 3 3-0 3 3-1 3 3-0 3 3-0 3 18 1 18 1 MQU
    LTU 0-3 1 2-3 1 3-2 3 0-3 1 3-2 3 1-3 1 9 16 10 2 UON
    UNE 0-3 1 3-2 3 1-3 1 0-3 1 3-2 3 1-3 1 8 16 10 3 UTAS
    USC 0-3 1 2-3 1 3-1 3 0-3 1 3-2 3 1-3 1 9 15 10 4 USC
    UTAS 1-3 1 3-0 3 3-0 3 3-0 3 3-0 3 2-3 1 15 6 14 5 LTU
    VU 0-3 1 2-3 1 2-3 1 2-3 1 0-3 1 0-3 1 6 18 6 6 UNE
    UON 0-3 1 3-1 3 3-1 3 3-1 3 3-2 3 3-0 3 15 8 16 7 VU
  • Pool B

    Teams DEAKUOWGURMITANUSUTWS Total Pool Results
    ScorePtsScorePtsScorePtsScorePtsScorePtsScorePtsScorePts For Agst Tot Pts Position Team
    DEAK 3-0 3 0-3 1 0-3 1 0-3 1 2-3 1 3-0 3 8 12 10 1 RMIT
    UOW 0-3 1 0-3 1 1-3 1 0-3 1 0-3 1 3-0 3 4 15 8 2 GU
    GU 3-0 3 3-0 3 2-3 1 3-0 3 3-0 3 3-0 3 17 3 16 3 ANU
    RMIT 3-0 3 3-1 3 3-2 3 3-2 3 3-1 3 3-0 3 18 6 18 4 SUT
    ANU 3-0 3 3-0 3 0-3 1 2-3 1 3-0 3 3-0 3 14 6 14 5 DEAK
    SUT 3-2 3 3-0 3 0-3 1 1-3 1 0-3 1 3-0 3 10 11 12 6 UOW
    WS 0-3 1 0-3 1 0-3 1 0-3 1 0-3 1 0-3 1 0 18 6 7 WS

Elimination Rounds

Repechage

R1
Pool A 2nd vs Pool B 3rd
TeamUONvsANU
Score32
R2
Pool A 3rd vs Pool B 2nd
TeamUTASvsGU
Score03

Group G

G1
Pool A 4th vs Pool B 5th
TeamUSCvsDEAK
Score23
G2
Pool A 5th vs Pool B 4th
TeamLTUvsSUT
Score03

Group H

H1
Pool A 6th vs Pool B 7th
TeamUNEvsWS
Score30
H2
Pool A 7th vs Pool B 6th
TeamVUvsUOW
Score13

Semi Finals

SF1
Pool A 1st vs Winner R2
TeamMQUvsGU
Score31
SF2
Pool B 1st vs Winner R1
TeamRMITvsUON
Score31

Finals

13th/14th

13th/14th
Loser H1 vs Loser H2
TeamWSvsVU
Score02

11th/12th

11th/12th
Winner H1 vs Winner H2
TeamUNEvsUOW
Score12

9th/10th

9th/10th
Loser G1 vs Loser G2
TeamUSCvsLTU
Score21

7th/8th

7th/8th
Winner G1 vs Winner G2
TeamDEAKvsSUT
Score02

5th/6th

5th/6th
Loser R1 vs Loser R2
TeamANUvsUTAS
Score21

Bronze

Bronze
Loser SF1 vs Loser SF2
TeamGUvsUON
Score31

Gold

Gold
Winner SF1 vs Winner SF2
TeamMQUvsRMIT
Score32