2017 EUG
Tennis - Men Singles

Top Spin Tennis

Address: Lambton Rd & Curley Road, Broadmeadow NSW 2292

Accreditations

The Accreditaition Desk will be open 45 minutes prior to the first match of the day. All students MUST check in and have their accreditation scanned 15 minutes before their first match. It is the responsibility of the student to ensure they are early and ready as all matches will start on time.

Pools

  • Pool A

    Teams TALATI, AnurajBLAYMIRES, JoshuaWASSON, AnthonyMORRIS, ryanWILLIAMS, Jackson Total Pool Results
    ScorePtsScorePtsScorePtsScorePtsScorePts For Agst Tot Pts Position Team
    TALATI, Anuraj 1-0 3 1-0 3 1-1 2 1-0 3 4 1 11 1 TALATI, Anuraj
    BLAYMIRES, Joshua 0-1 1 1-0 3 0-1 1 1-0 3 2 2 8 2 MORRIS, ryan
    WASSON, Anthony 0-1 1 0-1 1 0-1 1 0-1 1 0 4 4 3 BLAYMIRES, Joshua
    MORRIS, ryan 1-1 2 1-0 3 1-0 3 1-0 3 4 1 11 4 WILLIAMS, Jackson
    WILLIAMS, Jackson 0-1 1 0-1 1 1-0 3 0-1 1 1 3 6 5 WASSON, Anthony
  • Pool B

    Teams WATERS, AaronPOTTER, BrendanPERERA, AvishkaVIRK, Parasdeep singhDUFTY, Jonathan Total Pool Results
    ScorePtsScorePtsScorePtsScorePtsScorePts For Agst Tot Pts Position Team
    WATERS, Aaron 0-1 1 1-1 2 1-0 3 1-0 3 3 2 9 1 POTTER, Brendan
    POTTER, Brendan 1-0 3 1-0 3 1-0 3 1-0 3 4 0 12 2 WATERS, Aaron
    PERERA, Avishka 1-1 2 0-1 1 1-0 3 0-1 1 2 3 7 3 PERERA, Avishka
    VIRK, Parasdeep singh 0-1 1 0-1 1 0-1 1 1-0 3 1 3 6 4 VIRK, Parasdeep singh
    DUFTY, Jonathan 0-1 1 0-1 1 1-0 3 0-1 1 1 3 6 5 DUFTY, Jonathan
  • Pool C

    Teams WHITTAKER, JackDANH, Thanh VinhYANG, BrendonBURNS, NicholasCORDOVA, Corey Total Pool Results
    ScorePtsScorePtsScorePtsScorePtsScorePts For Agst Tot Pts Position Team
    WHITTAKER, Jack 1-0 3 1-0 3 1-0 3 1-0 3 4 0 12 1 WHITTAKER, Jack
    DANH, Thanh Vinh 0-1 1 0-1 1 0-1 1 0-1 1 0 4 4 2 BURNS, Nicholas
    YANG, Brendon 0-1 1 1-0 3 0-1 1 0-1 1 1 3 6 3 CORDOVA, Corey
    BURNS, Nicholas 0-1 1 1-0 3 1-0 3 1-0 3 3 1 10 4 YANG, Brendon
    CORDOVA, Corey 0-1 1 1-0 3 1-0 3 0-1 1 2 2 8 5 DANH, Thanh Vinh
  • Pool D

    Teams DE OLIVEIRA, PeteGRANTHAM, DanSVRAKA, ChrisSMAGARINSKY, AdamHEITMEYER, Matthew Total Pool Results
    ScorePtsScorePtsScorePtsScorePtsScorePts For Agst Tot Pts Position Team
    DE OLIVEIRA, Pete 1-1 2 1-0 3 1-0 3 1-0 3 4 1 11 1 DE OLIVEIRA, Pete
    GRANTHAM, Dan 1-1 2 1-0 3 1-0 3 1-0 3 4 1 11 2 GRANTHAM, Dan
    SVRAKA, Chris 0-1 1 0-1 1 1-0 3 0-1 1 1 3 6 3 HEITMEYER, Matthew
    SMAGARINSKY, Adam 0-1 1 0-1 1 0-1 1 0-1 1 0 4 4 4 SVRAKA, Chris
    HEITMEYER, Matthew 0-1 1 0-1 1 1-0 3 1-0 3 2 2 8 5 SMAGARINSKY, Adam
  • Pool E

    Teams GEORGE, MatthewYATES, TimMILETICH, ThomasARULNESAN, KadjannMARS, AlexTAN, Ferry Total Pool Results
    ScorePtsScorePtsScorePtsScorePtsScorePtsScorePts For Agst Tot Pts Position Team
    GEORGE, Matthew 1-0 3 1-0 3 1-0 3 1-0 3 1-0 3 5 0 15 1 GEORGE, Matthew
    YATES, Tim 0-1 1 1-0 3 0-1 1 1-0 3 0-1 1 2 3 9 2 ARULNESAN, Kadjann
    MILETICH, Thomas 0-1 1 0-1 1 0-1 1 1-0 3 0-1 1 1 4 7 3 TAN, Ferry
    ARULNESAN, Kadjann 0-1 1 1-0 3 1-0 3 1-0 3 1-0 3 4 1 13 4 YATES, Tim
    MARS, Alex 0-1 1 0-1 1 0-1 1 0-1 1 0-1 1 0 5 5 5 MILETICH, Thomas
    TAN, Ferry 0-1 1 1-0 3 1-0 3 0-1 1 1-0 3 3 2 11 6 MARS, Alex
  • Pool F

    Teams RASIC, MarselYANG, WilliamLLEONART, AndrewINUKAI, TakaraHUYNH, KietDELVESCOVO, Daniel Total Pool Results
    ScorePtsScorePtsScorePtsScorePtsScorePtsScorePts For Agst Tot Pts Position Team
    RASIC, Marsel 0-1 1 0-1 1 0-1 1 1-0 3 1-0 3 2 3 9 1 INUKAI, Takara
    YANG, William 1-0 3 1-0 3 0-1 1 1-0 3 1-0 3 4 1 13 2 YANG, William
    LLEONART, Andrew 1-0 3 0-1 1 0-1 1 1-0 3 1-0 3 3 2 11 3 LLEONART, Andrew
    INUKAI, Takara 1-0 3 1-0 3 1-0 3 1-0 3 1-0 3 5 0 15 4 RASIC, Marsel
    HUYNH, Kiet 0-1 1 0-1 1 0-1 1 0-1 1 0-1 1 0 5 5 5 DELVESCOVO, Daniel
    DELVESCOVO, Daniel 0-1 1 0-1 1 0-1 1 0-1 1 1-0 3 1 4 7 6 HUYNH, Kiet
  • Pool G

    Teams MORTENSEN, LochieGARDINER, NathanSTEPHENS, SamuelMALOUF, AdamCOURTENAY, JacobCURTIS, Tim Total Pool Results
    ScorePtsScorePtsScorePtsScorePtsScorePtsScorePts For Agst Tot Pts Position Team
    MORTENSEN, Lochie 1-0 3 0-1 1 1-1 2 1-0 3 1-0 3 4 2 12 1 STEPHENS, Samuel
    GARDINER, Nathan 0-1 1 0-1 1 1-0 3 1-0 3 1-0 3 3 2 11 2 MORTENSEN, Lochie
    STEPHENS, Samuel 1-0 3 1-0 3 1-0 3 1-0 3 1-0 3 5 0 15 3 GARDINER, Nathan
    MALOUF, Adam 1-1 2 0-1 1 0-1 1 1-0 3 1-0 3 3 3 10 4 MALOUF, Adam
    COURTENAY, Jacob 0-1 1 0-1 1 0-1 1 0-1 1 0-1 1 0 5 5 5 CURTIS, Tim
    CURTIS, Tim 0-1 1 0-1 1 0-1 1 0-1 1 1-0 3 1 4 7 6 COURTENAY, Jacob
  • Pool H

    Teams TSAI, Yun-TsunJIRMAN, LukeDEUBLE, SamKOWCZ ROSINKE, AlexanderROWLANDS, WalterLAY, Owen Total Pool Results
    ScorePtsScorePtsScorePtsScorePtsScorePtsScorePts For Agst Tot Pts Position Team
    TSAI, Yun-Tsun 0-1 1 1-0 3 0-1 1 0-1 1 1-0 3 2 3 9 1 ROWLANDS, Walter
    JIRMAN, Luke 1-0 3 0-1 1 0-1 1 0-1 1 1-0 3 2 3 9 2 KOWCZ ROSINKE, Alexander
    DEUBLE, Sam 0-1 1 1-0 3 0-1 1 0-1 1 1-0 3 2 3 9 3 JIRMAN, Luke
    KOWCZ ROSINKE, Alexander 1-0 3 1-0 3 1-0 3 0-1 1 1-0 3 4 1 13 4 TSAI, Yun-Tsun
    ROWLANDS, Walter 1-0 3 1-0 3 1-0 3 1-0 3 1-0 3 5 0 15 5 DEUBLE, Sam
    LAY, Owen 0-1 1 0-1 1 0-1 1 0-1 1 0-1 1 0 5 5 6 LAY, Owen

Elimination Rounds

Round of 16

R16 G1
Pool A 1st vs Pool H 2nd
TeamTALATI, AnurajvsKOWCZ ROSINKE, Alexander
Score10
R16 G2
Pool B 1st vs Pool G 2nd
TeamPOTTER, BrendanvsMORTENSEN, Lochie
Score10
R16 G3
Pool C 1st vs Pool F 2nd
TeamWHITTAKER, JackvsYANG, William
Score10
R16 G4
Pool D 1st vs Pool E 2nd
TeamDE OLIVEIRA, PetevsARULNESAN, Kadjann
Score10
R16 G5
Pool E 1st vs Pool D 2nd
TeamGEORGE, MatthewvsGRANTHAM, Dan
Score10
R16 G6
Pool F 1st vs Pool C 2nd
TeamINUKAI, TakaravsBURNS, Nicholas
Score10
R16 G7
Pool G 1st vs Pool B 2nd
TeamSTEPHENS, SamuelvsWATERS, Aaron
Score01
R16 G8
Pool H 1st vs Pool A 2nd
TeamROWLANDS, WaltervsMORRIS, ryan
Score01

Group K

Group K 1
Pool A 3rd vs Pool H 4th
TeamBLAYMIRES, JoshuavsTSAI, Yun-Tsun
Score10
Group K 2
Pool B 3rd vs Pool G 4th
TeamPERERA, AvishkavsMALOUF, Adam
Score10
Group K 3
Pool C 3rd vs Pool F 4th
TeamCORDOVA, CoreyvsRASIC, Marsel
Score10
Group K 4
Pool D 3rd vs Pool E 4th
TeamHEITMEYER, MatthewvsYATES, Tim
Score10
Group K 5
Pool E 3rd vs Pool D 4th
TeamTAN, FerryvsSVRAKA, Chris
Score01
Group K 6
Pool F 3rd vs Pool C 4th
TeamLLEONART, AndrewvsYANG, Brendon
Score10
Group K 7
Pool G 3rd vs Pool B 4th
TeamGARDINER, NathanvsVIRK, Parasdeep singh
Score10
Group K 8
Pool H 3rd vs Pool A 4th
TeamJIRMAN, LukevsWILLIAMS, Jackson
Score01

Quarter Finals

QF 1
Winner R16 G1 vs Winner R16 G2
TeamTALATI, AnurajvsPOTTER, Brendan
Score01
QF 2
Winner R16 G3 vs Winner R16 G4
TeamWHITTAKER, JackvsDE OLIVEIRA, Pete
Score10
QF 3
Winner R16 G5 vs Winner R16 G6
TeamGEORGE, MatthewvsINUKAI, Takara
Score01
QF 4
Winner R16 G7 vs Winner R16 G8
TeamWATERS, AaronvsMORRIS, ryan
Score01

Group L

Group L G1
Loser R16 G1 vs Loser R16 G2
TeamKOWCZ ROSINKE, AlexandervsMORTENSEN, Lochie
Score01
Group L G2
Loser R16 G3 vs Loser R16 G4
TeamYANG, WilliamvsARULNESAN, Kadjann
Score10
Group L G3
Loser R16 G5 vs Loser R16 G6
TeamGRANTHAM, DanvsBURNS, Nicholas
Score10
Group L G4
Loser R16 G7 vs Loser R16 G8
TeamSTEPHENS, SamuelvsROWLANDS, Walter
Score01

Group M

Group M G1
Winner Group K 1 vs Winner Group K 2
TeamBLAYMIRES, JoshuavsPERERA, Avishka
Score10
Group M G2
Winner Group K 3 vs Winner Group K 4
TeamCORDOVA, CoreyvsHEITMEYER, Matthew
Score01
Group M G3
Winner Group K 5 vs Winner Group K 6
TeamSVRAKA, ChrisvsLLEONART, Andrew
Score01
Group M G4
Winner Group K 7 vs Winner Group K 8
TeamGARDINER, NathanvsWILLIAMS, Jackson
Score10

Group N

Group N G1
Loser Group K 1 vs Loser Group K 2
TeamTSAI, Yun-TsunvsMALOUF, Adam
Score01
Group N G2
Loser Group K 3 vs Loser Group K 4
TeamRASIC, MarselvsYATES, Tim
Score01
Group N G3
Loser Group K 5 vs Loser Group K 6
TeamTAN, FerryvsYANG, Brendon
Score10
Group N G4
Loser Group K 7 vs Loser Group K 8
TeamVIRK, Parasdeep singhvsJIRMAN, Luke
Score01

Group O

Group O G1
Pool A 5th vs Pool B 5th
TeamWASSON, AnthonyvsDUFTY, Jonathan
Score10
Group O G2
Pool C 5th vs Pool D 5th
TeamDANH, Thanh VinhvsSMAGARINSKY, Adam
Score01
Group O G3
Pool E 5th vs Pool F 5th
TeamMILETICH, ThomasvsDELVESCOVO, Daniel
Score01
Group O G4
Pool G 5th vs Pool H 5th
TeamCURTIS, TimvsDEUBLE, Sam
Score10

Group W

Group W G1
Winner Group O G1 vs Winner Group O G2
TeamWASSON, AnthonyvsSMAGARINSKY, Adam
Score10
Group W G2
Winner Group O G3 vs Winner Group O G4
TeamDELVESCOVO, DanielvsCURTIS, Tim
Score10

Group X

Group X G1
Loser Group O G1 vs Loser Group O G2
TeamDUFTY, JonathanvsDANH, Thanh Vinh
Score10
Group X G2
Loser Group O G3 vs Loser Group O G4
TeamMILETICH, ThomasvsDEUBLE, Sam
Score01

Group J

Group J G1
Pool E 6th vs Pool F 6th
TeamMARS, AlexvsHUYNH, Kiet
Score01
Group J G2
Pool G 6th vs Pool H 6th
TeamCOURTENAY, JacobvsLAY, Owen
Score01

Finals

41st/42nd, 43rd/44th

41st/42nd
Winner Group J G1 vs Winner Group J G2
TeamHUYNH, KietvsLAY, Owen
Score01
43rd/44th
Loser Group J G1 vs Loser Group J G2
TeamMARS, AlexvsCOURTENAY, Jacob
Score10

Elimination Rounds

Semi Finals

SF 1
Winner QF 1 vs Winner QF 2
TeamPOTTER, BrendanvsWHITTAKER, Jack
Score01
SF 2
Winner QF 3 vs Winner QF 4
TeamINUKAI, TakaravsMORRIS, ryan
Score01

Group G

Group G G1
Loser QF 1 vs Loser QF 2
TeamTALATI, AnurajvsDE OLIVEIRA, Pete
Score10
Group G G2
Loser QF 3 vs Loser QF 4
TeamGEORGE, MatthewvsWATERS, Aaron
Score01

Group Q

Group Q G1
Winner Group L G1 vs Winner Group L G2
TeamMORTENSEN, LochievsYANG, William
Score10
Group Q G2
Winner Group L G3 vs Winner Group L G4
TeamGRANTHAM, DanvsROWLANDS, Walter
Score10

Group R

Group R G1
Loser Group L G1 vs Loser Group L G2
TeamKOWCZ ROSINKE, AlexandervsARULNESAN, Kadjann
Score10
Group R G2
Loser Group L G3 vs Loser Group L G4
TeamBURNS, NicholasvsSTEPHENS, Samuel
Score10

Group S

Group S G1
Winner Group M G1 vs Winner Group M G2
TeamBLAYMIRES, JoshuavsHEITMEYER, Matthew
Score01
Group S G2
Winner Group M G3 vs Winner Group M G4
TeamLLEONART, AndrewvsGARDINER, Nathan
Score10

Group T

Group T G1
Loser Group M G1 vs Loser Group M G2
TeamPERERA, AvishkavsCORDOVA, Corey
Score10
Group T G2
Loser Group M G3 vs Loser Group M G4
TeamSVRAKA, ChrisvsWILLIAMS, Jackson
Score10

Group U

Group U G1
Winner Group N G1 vs Winner Group N G2
TeamMALOUF, AdamvsYATES, Tim
Score10
Group U G2
Winner Group N G3 vs Winner Group N G4
TeamTAN, FerryvsJIRMAN, Luke
Score10

Group V

Group V G1
Loser Group N G1 vs Loser Group N G2
TeamTSAI, Yun-TsunvsRASIC, Marsel
Score10
Group V G2
Loser Group N G3 vs Loser Group N G4
TeamYANG, BrendonvsVIRK, Parasdeep singh
Score01

Finals

39th/40th

39th/40th
Loser Group X G1 vs Loser Group X G2
TeamDANH, Thanh VinhvsMILETICH, Thomas
Score01

37th/38th

37th/38th
Winner Group X G1 vs Winner Group X G2
TeamDUFTY, JonathanvsDEUBLE, Sam
Score01

35th/36th

35th/36th
Loser Group W G1 vs Loser Group W G2
TeamSMAGARINSKY, AdamvsCURTIS, Tim
Score01

33rd/34th

33rd/34th
Winner Group W G1 vs Winner Group W G2
TeamWASSON, AnthonyvsDELVESCOVO, Daniel
Score10

31st/32nd

31st/32nd
Loser Group V G1 vs Loser Group V G2
TeamRASIC, MarselvsVIRK, Parasdeep singh
Score01

29th/30th

29th/30th
Winner Group V G1 vs Winner Group V G2
TeamTSAI, Yun-TsunvsYANG, Brendon
Score10

27th/28th

27th/28th
Loser Group U G1 vs Loser Group U G2
TeamYATES, TimvsJIRMAN, Luke
Score01

25th/26th

25th/26th
Winner Group U G1 vs Winner Group U G2
TeamMALOUF, AdamvsTAN, Ferry
Score10

23rd/24th

23rd/24th
Loser Group T G1 vs Loser Group T G2
TeamCORDOVA, CoreyvsWILLIAMS, Jackson
Score10

21st/22nd

21st/22nd
Winner Group T G1 vs Winner Group T G2
TeamPERERA, AvishkavsSVRAKA, Chris
Score01

19th/20th

19th/20th
Loser Group S G1 vs Loser Group S G2
TeamBLAYMIRES, JoshuavsGARDINER, Nathan
Score01

17th/18th

17th/18th
Winner Group S G1 vs Winner Group S G2
TeamHEITMEYER, MatthewvsLLEONART, Andrew
Score01

15th/16th

15th/16th
Loser Group R G1 vs Loser Group R G2
TeamARULNESAN, KadjannvsSTEPHENS, Samuel
Score01

13th/14th

13th/14th
Winner Group R G1 vs Winner Group R G2
TeamKOWCZ ROSINKE, AlexandervsBURNS, Nicholas
Score01

11th/12th

11th/12th
Loser Group Q G1 vs Loser Group Q G2
TeamYANG, WilliamvsROWLANDS, Walter
Score10

9th/10th

9th/10th
Winner Group Q G1 vs Winner Group Q G2
TeamMORTENSEN, LochievsGRANTHAM, Dan
Score01

Playoffs Round 37

7th/8th
Loser Group G G1 vs Loser Group G G2
TeamDE OLIVEIRA, PetevsGEORGE, Matthew
Score10

5th/6th

5th/6th
Winner Group G G1 vs Winner Group G G2
TeamTALATI, AnurajvsWATERS, Aaron
Score01

Bronze

Bronze
Loser SF 1 vs Loser SF 2
TeamPOTTER, BrendanvsINUKAI, Takara
Score10

Gold

Gold
Winner SF 1 vs Winner SF 2
TeamWHITTAKER, JackvsMORRIS, ryan
Score10
  • Australian Sports Commission
  • AIS
  • stayoz.com.au
  • Kukri
  • Mainfreight
  • Virgin Australia
  • beyondblue