2017 SUG
Badminton - Individual Men

Accreditations

The Accreditation Desk will be open 45 minutes prior to the first match of the day. All students MUST check in and have their accreditation scanned 15 minutes before their first match. It is the responsibility of the student to ensure they are early and ready as all matches will start on time.

Pools

  • Pool A

    Teams HALAMBAGE, KamodKHA, ThomasERH, ReinhaldJINGGA, KevinYIP, MaowenGULATI, AjaivirONG, Andrew Total Pool Results
    ScorePtsScorePtsScorePtsScorePtsScorePtsScorePtsScorePts For Agst Tot Pts Position Team
    HALAMBAGE, Kamod 2-0 3 2-0 3 2-0 3 2-0 3 2-0 3 2-0 3 12 0 18 1 HALAMBAGE, Kamod
    KHA, Thomas 0-2 1 0-2 1 2-0 3 1-2 1 0-2 1 0-2 1 3 10 8 2 ONG, Andrew
    ERH, Reinhald 0-2 1 2-0 3 2-0 3 2-0 3 0-2 1 0-2 1 6 6 12 3 GULATI, Ajaivir
    JINGGA, Kevin 0-2 1 0-2 1 0-2 1 0-2 1 0-2 1 0-2 1 0 12 6 4 ERH, Reinhald
    YIP, Maowen 0-2 1 2-1 3 0-2 1 2-0 3 0-2 1 0-2 1 4 9 10 5 YIP, Maowen
    GULATI, Ajaivir 0-2 1 2-0 3 2-0 3 2-0 3 2-0 3 1-2 1 9 4 14 6 KHA, Thomas
    ONG, Andrew 0-2 1 2-0 3 2-0 3 2-0 3 2-0 3 2-1 3 10 3 16 7 JINGGA, Kevin
  • Pool B

    Teams ISA, FardinDAWAR, BhavyaNGUYEN TANG, TruongAUDLEY, JamesAVELLANA, AlecSAYAPHET, WilliamTAY, Jonathan Total Pool Results
    ScorePtsScorePtsScorePtsScorePtsScorePtsScorePtsScorePts For Agst Tot Pts Position Team
    ISA, Fardin 0-2 1 0-2 1 0-2 1 0-2 1 0-2 1 2-0 3 2 10 8 1 AUDLEY, James
    DAWAR, Bhavya 2-0 3 0-2 1 0-2 1 2-0 3 1-2 1 2-0 3 7 6 12 2 NGUYEN TANG, Truong
    NGUYEN TANG, Truong 2-0 3 2-0 3 0-2 1 2-0 3 2-0 3 2-0 3 10 2 16 3 SAYAPHET, William
    AUDLEY, James 2-0 3 2-0 3 2-0 3 2-0 3 2-0 3 2-0 3 12 0 18 4 DAWAR, Bhavya
    AVELLANA, Alec 2-0 3 0-2 1 0-2 1 0-2 1 1-2 1 2-0 3 5 8 10 5 AVELLANA, Alec
    SAYAPHET, William 2-0 3 2-1 3 0-2 1 0-2 1 2-1 3 2-0 3 8 6 14 6 ISA, Fardin
    TAY, Jonathan 0-2 1 0-2 1 0-2 1 0-2 1 0-2 1 0-2 1 0 12 6 7 TAY, Jonathan

Elimination Rounds

Quarter Finals

QF1
Pool A 1st vs Pool B 4th
TeamHALAMBAGE, KamodvsDAWAR, Bhavya
Score20
QF2
Pool A 2nd vs Pool B 3rd
TeamONG, AndrewvsSAYAPHET, William
Score02
QF3
Pool A 3rd vs Pool B 2nd
TeamGULATI, AjaivirvsNGUYEN TANG, Truong
Score02
QF4
Pool A 4th vs Pool B 1st
TeamERH, ReinhaldvsAUDLEY, James
Score02

Group E

E1
Pool A 5th vs Pool B 6th
TeamYIP, MaowenvsISA, Fardin
Score20
E2
Pool A 6th vs Pool B 5th
TeamKHA, ThomasvsAVELLANA, Alec
Score02

Group H

H1
Pool A 7th vs Loser E1
TeamJINGGA, KevinvsISA, Fardin
Score20
H2
Pool B 7th vs Loser E2
TeamTAY, JonathanvsKHA, Thomas
Score02

Semi Finals

SF1
Winner QF1 vs Winner QF3
TeamHALAMBAGE, KamodvsNGUYEN TANG, Truong
Score20
SF2
Winner QF2 vs Winner QF4
TeamSAYAPHET, WilliamvsAUDLEY, James
Score02

Finals

13th/14th

13th/14th
Loser H1 vs Loser H2
TeamISA, FardinvsTAY, Jonathan
Score20

11th/12th

11th/12th
Winner H1 vs Winner H2
TeamJINGGA, KevinvsKHA, Thomas
Score20

9th/10th

9th/10th
Winner E1 vs Winner E2
TeamYIP, MaowenvsAVELLANA, Alec
Score02

7th/8th

7th/8th
Loser G1 vs Loser G2
TeamGULATI, AjaivirvsERH, Reinhald
Score12

Bronze

Bronze
Loser SF1 vs Loser SF2
TeamNGUYEN TANG, TruongvsSAYAPHET, William
Score20

Gold

Gold
Winner SF1 vs Winner SF2
TeamHALAMBAGE, KamodvsAUDLEY, James
Score20
  • Australian Sports Commission
  • AIS
  • stayoz.com.au
  • Kukri
  • Mainfreight
  • Virgin Australia
  • beyondblue