2016 EUG
Squash - Mens Singles

Sport: Squash - Men

Venue: URAC, UOW
Address: Northfields Ave, Wollongong NSW 2522

Duty Requirements: No Duty Requirements

Pools

  • Pool A

    Teams RATCLIFFE, DominiqueCARTER, MaxwellPALMER, RobertROWSTON, MatthewHICKMAN, JoshHUTCHINSON, SebastianMURPHY, GeoffreyISLAM, AdriadPIKE, RyanSHEATH, Matthew Total Pool Results
    ScorePtsScorePtsScorePtsScorePtsScorePtsScorePtsScorePtsScorePtsScorePtsScorePts For Agst Tot Pts Position Team
    RATCLIFFE, Dominique 3-0 3 2-3 1 3-0 3 3-0 3 3-0 3 3-1 3 3-0 3 3-0 3 3-0 3 26 4 25 1 PALMER, Robert
    CARTER, Maxwell 0-3 1 0-3 1 2-3 1 1-3 1 0-3 1 0-3 1 0-3 1 3-0 3 0-3 1 6 24 11 2 RATCLIFFE, Dominique
    PALMER, Robert 3-2 3 3-0 3 3-0 3 3-0 3 3-0 3 3-1 3 3-0 3 3-0 3 3-0 3 27 3 27 3 MURPHY, Geoffrey
    ROWSTON, Matthew 0-3 1 3-2 3 0-3 1 3-2 3 0-3 1 0-3 1 1-3 1 3-0 3 0-3 0 10 22 14 4 SHEATH, Matthew
    HICKMAN, Josh 0-3 1 3-1 3 0-3 1 2-3 1 0-1 1 0-3 1 0-3 1 3-0 3 0-3 1 8 20 13 5 HUTCHINSON, Sebastian
    HUTCHINSON, Sebastian 0-3 1 3-0 3 0-3 1 3-0 3 1-0 3 0-3 1 3-1 3 3-0 3 0-3 1 13 13 19 6 ISLAM, Adriad
    MURPHY, Geoffrey 1-3 1 3-0 3 1-3 1 3-0 3 3-0 3 3-0 3 3-0 3 3-0 3 3-0 3 23 6 23 7 ROWSTON, Matthew
    ISLAM, Adriad 0-3 1 3-0 3 0-3 1 3-1 3 3-0 3 1-3 1 0-3 1 3-0 3 0-3 1 13 16 17 8 HICKMAN, Josh
    PIKE, Ryan 0-3 1 0-3 1 0-3 1 0-3 1 0-3 1 0-3 1 0-3 1 0-3 1 0-3 1 0 27 9 9 CARTER, Maxwell
    SHEATH, Matthew 0-3 1 3-0 3 0-3 1 3-0 3 3-0 3 3-0 3 0-3 1 3-0 3 3-0 3 18 9 21 10 PIKE, Ryan
  • Pool B

    Teams PARKES, AidanWARING, JoshTOOLE, RohanHUI, MatthewSOOD, AashrayLILLYWHITE, NicholasUPTON, GavinMABON, JohnZIEGLER, ThomasDJORDJEVIC, Marko Total Pool Results
    ScorePtsScorePtsScorePtsScorePtsScorePtsScorePtsScorePtsScorePtsScorePtsScorePts For Agst Tot Pts Position Team
    PARKES, Aidan 3-0 3 0-3 1 3-1 3 3-0 3 3-0 3 3-0 3 3-0 3 3-0 3 3-0 3 24 4 25 1 TOOLE, Rohan
    WARING, Josh 0-3 1 0-3 1 3-0 3 3-0 3 3-0 3 3-0 3 2-3 1 3-0 3 3-0 3 20 9 21 2 PARKES, Aidan
    TOOLE, Rohan 3-0 3 3-0 3 3-0 3 3-0 3 3-0 3 3-0 3 3-0 3 3-0 3 3-0 3 27 0 27 3 WARING, Josh
    HUI, Matthew 1-3 1 0-3 1 0-3 1 3-0 3 3-0 3 3-0 3 3-1 3 3-0 3 3-0 3 19 10 21 4 HUI, Matthew
    SOOD, Aashray 0-3 1 0-3 1 0-3 1 0-3 1 2-3 1 3-0 3 0-3 1 3-0 3 3-0 3 11 18 15 5 MABON, John
    LILLYWHITE, Nicholas 0-3 1 0-3 1 0-3 1 0-3 1 3-2 3 3-0 3 0-3 1 3-0 3 3-0 3 12 17 17 6 LILLYWHITE, Nicholas
    UPTON, Gavin 0-3 1 0-3 1 0-3 1 0-3 1 0-3 1 0-3 1 0-3 1 0-3 1 1-3 1 1 27 9 7 SOOD, Aashray
    MABON, John 0-3 1 3-2 3 0-3 1 1-3 1 3-0 3 3-0 3 3-0 3 3-0 3 3-0 3 19 11 21 8 ZIEGLER, Thomas
    ZIEGLER, Thomas 0-3 1 0-3 1 0-3 1 0-3 1 0-3 1 0-3 1 3-0 3 0-3 1 3-0 3 6 21 13 9 DJORDJEVIC, Marko
    DJORDJEVIC, Marko 0-3 1 0-3 1 0-3 1 0-3 1 0-3 1 0-3 1 3-1 3 0-3 1 0-3 1 3 25 11 10 UPTON, Gavin

Elimination Rounds

Group M

Group M G1
Pool A 9th vs Pool B 10th
TeamCARTER, MaxwellvsUPTON, Gavin
Score30
Group M G2
Pool B 9th vs Pool A 10th
TeamDJORDJEVIC, MarkovsPIKE, Ryan
Score30

Group I

Group I G2
Pool A 7th vs Pool B 8th
TeamROWSTON, MatthewvsZIEGLER, Thomas
Score13
Group I G1
Pool B 7th vs Pool A 8th
TeamSOOD, AashrayvsHICKMAN, Josh
Score30

Group H

Group H G1
Pool A 5th vs Pool B 6th
TeamHUTCHINSON, SebastianvsLILLYWHITE, Nicholas
Score03
Group H G2
Pool B 5th vs Pool A 6th
TeamMABON, JohnvsISLAM, Adriad
Score30

Group G

Group G G1
Pool A 3rd vs Pool B 4th
TeamMURPHY, GeoffreyvsHUI, Matthew
Score30
Group G G2
Pool B 3rd vs Pool A 4th
TeamWARING, JoshvsSHEATH, Matthew
Score23

Semi Final

Semi Final 1
Pool A 1st vs Pool B 2nd
TeamPALMER, RobertvsPARKES, Aidan
Score13
Semi Final 2
Pool B 1st vs Pool A 2nd
TeamTOOLE, RohanvsRATCLIFFE, Dominique
Score31

Finals

19th/20th

19th/20th
Loser Group M G1 vs Loser Group M G2
TeamUPTON, GavinvsPIKE, Ryan
Score30

17th/18th

17th/18
Winner Group M G1 vs Winner Group M G2
TeamCARTER, MaxwellvsDJORDJEVIC, Marko
Score32

15th/16th

15th/16th
Loser Group I G1 vs Loser Group I G2
TeamHICKMAN, JoshvsROWSTON, Matthew
Score01

13th/14th

13th/14th
Winner Group I G1 vs Winner Group I G2
TeamSOOD, AashrayvsZIEGLER, Thomas
Score30

11th/12th

11th/12th
Loser Group H G1 vs Loser Group H G2
TeamHUTCHINSON, SebastianvsISLAM, Adriad
Score31

9th/10th

9th/10th
Winner Group H G1 vs Winner Group H G2
TeamLILLYWHITE, NicholasvsMABON, John
Score03

7th/8th

7th/8th
Loser Group G G1 vs Loser Group G G2
TeamHUI, MatthewvsWARING, Josh
Score31

5th/6th

5th/6th
Winner Group G G1 vs Winner Group G G2
TeamMURPHY, GeoffreyvsSHEATH, Matthew
Score30

Bronze

Bronze
Loser Semi Final 1 vs Loser Semi Final 2
TeamPALMER, RobertvsRATCLIFFE, Dominique
Score03

Gold

Gold
Winner Semi Final 1 vs Winner Semi Final 2
TeamPARKES, AidanvsTOOLE, Rohan
Score03
  • Australian Sports Commission
  • AIS
  • stayoz.com.au
  • Kukri
  • Mainfreight
  • Virgin Australia
  • beyondblue