2017 SUG
Badminton - Individual Men

Accreditations

The Accreditation Desk will be open 45 minutes prior to the first match of the day. All students MUST check in and have their accreditation scanned 15 minutes before their first match. It is the responsibility of the student to ensure they are early and ready as all matches will start on time.

Pools

  • Pool A

    • HALAMBAGE, Kamod
    • KHA, Thomas
    • ERH, Reinhald
    • JINGGA, Kevin
    • YIP, Maowen
    • GULATI, Ajaivir
    • ONG, Andrew
  • Pool B

    • ISA, Fardin
    • DAWAR, Bhavya
    • NGUYEN TANG, Truong
    • AUDLEY, James
    • AVELLANA, Alec
    • SAYAPHET, William
    • TAY, Jonathan

Rounds

Monday

Monday 3-7-2017
Time Score Teams Score Location
9:00 0 YIP, Maowen v GULATI, Ajaivir 2 SUG17-LT BAD 4
10:00 2 KHA, Thomas v JINGGA, Kevin 0 SUG17-LT BAD 1
10:00 0 ERH, Reinhald v ONG, Andrew 2 SUG17-LT BAD 2
10:00 2 SAYAPHET, William v DAWAR, Bhavya 1 SUG17-LT BAD 3
10:00 2 NGUYEN TANG, Truong v TAY, Jonathan 0 SUG17-LT BAD 4
11:00 0 AVELLANA, Alec v AUDLEY, James 2 SUG17-LT BAD 1
12:00 0 JINGGA, Kevin v YIP, Maowen 2 SUG17-LT BAD 1
12:00 0 KHA, Thomas v HALAMBAGE, Kamod 2 SUG17-LT BAD 2
12:00 2 ONG, Andrew v GULATI, Ajaivir 1 SUG17-LT BAD 3
13:00 2 SAYAPHET, William v ISA, Fardin 0 SUG17-LT BAD 1
13:00 0 TAY, Jonathan v AUDLEY, James 2 SUG17-LT BAD 2
13:00 2 NGUYEN TANG, Truong v AVELLANA, Alec 0 SUG17-LT BAD 3
14:00 2 HALAMBAGE, Kamod v YIP, Maowen 0 SUG17-LT BAD 3
14:00 2 GULATI, Ajaivir v JINGGA, Kevin 0 SUG17-LT BAD 4
15:00 0 KHA, Thomas v ERH, Reinhald 2 SUG17-LT BAD 1
15:00 0 DAWAR, Bhavya v NGUYEN TANG, Truong 2 SUG17-LT BAD 2
15:00 2 AUDLEY, James v ISA, Fardin 0 SUG17-LT BAD 3
15:00 0 TAY, Jonathan v SAYAPHET, William 2 SUG17-LT BAD 4

Tuesday

Tuesday 4-7-2017
Time Score Teams Score Location
11:00 0 KHA, Thomas v ONG, Andrew 2 SUG17-LT BAD 1
11:00 0 JINGGA, Kevin v ERH, Reinhald 2 SUG17-LT BAD 2
11:00 0 GULATI, Ajaivir v HALAMBAGE, Kamod 2 SUG17-LT BAD 3
12:00 0 TAY, Jonathan v AVELLANA, Alec 2 SUG17-LT BAD 1
12:00 2 AUDLEY, James v NGUYEN TANG, Truong 0 SUG17-LT BAD 2
12:00 2 DAWAR, Bhavya v ISA, Fardin 0 SUG17-LT BAD 3
13:00 0 ONG, Andrew v HALAMBAGE, Kamod 2 SUG17-LT BAD 3
13:00 0 KHA, Thomas v GULATI, Ajaivir 2 SUG17-LT BAD 4
14:00 0 YIP, Maowen v ERH, Reinhald 2 SUG17-LT BAD 1
14:00 0 ISA, Fardin v NGUYEN TANG, Truong 2 SUG17-LT BAD 2
14:00 0 AVELLANA, Alec v DAWAR, Bhavya 2 SUG17-LT BAD 3
14:00 2 AUDLEY, James v SAYAPHET, William 0 SUG17-LT BAD 4

Wednesday

Wednesday 5-7-2017
Time Score Teams Score Location
9:00 2 GULATI, Ajaivir v ERH, Reinhald 0 SUG17-LT BAD 1
9:00 2 HALAMBAGE, Kamod v JINGGA, Kevin 0 SUG17-LT BAD 2
9:00 0 YIP, Maowen v ONG, Andrew 2 SUG17-LT BAD 3
9:00 2 NGUYEN TANG, Truong v SAYAPHET, William 0 SUG17-LT BAD 4
10:00 0 ISA, Fardin v AVELLANA, Alec 2 SUG17-LT BAD 4
11:00 2 ONG, Andrew v JINGGA, Kevin 0 SUG17-LT BAD 1
11:00 1 KHA, Thomas v YIP, Maowen 2 SUG17-LT BAD 2
11:00 2 HALAMBAGE, Kamod v ERH, Reinhald 0 SUG17-LT BAD 3
11:00 0 TAY, Jonathan v DAWAR, Bhavya 2 SUG17-LT BAD 4
13:00 1 AVELLANA, Alec v SAYAPHET, William 2 SUG17-LT BAD 1
13:00 0 TAY, Jonathan v ISA, Fardin 2 SUG17-LT BAD 2
13:00 0 DAWAR, Bhavya v AUDLEY, James 2 SUG17-LT BAD 3

Quarter Finals

Wednesday 5-7-2017
Time Score Teams Score Location
15:00 2 HALAMBAGE, Kamod v DAWAR, Bhavya 0 SUG17-LT BAD 1
16:00 0 ONG, Andrew v SAYAPHET, William 2 SUG17-LT BAD 1
15:00 0 GULATI, Ajaivir v NGUYEN TANG, Truong 2 SUG17-LT BAD 2
16:00 0 ERH, Reinhald v AUDLEY, James 2 SUG17-LT BAD 2

Group E

Wednesday 5-7-2017
Time Score Teams Score Location
15:00 2 YIP, Maowen v ISA, Fardin 0 SUG17-LT BAD 3
16:00 0 KHA, Thomas v AVELLANA, Alec 2 SUG17-LT BAD 3

Group H

Thursday 6-7-2017
Time Score Teams Score Location
10:00 2 JINGGA, Kevin v ISA, Fardin 0 SUG17-LT BAD 3
11:00 0 TAY, Jonathan v KHA, Thomas 2 SUG17-LT BAD 3

Semi Finals

Thursday 6-7-2017
Time Score Teams Score Location
11:00 2 HALAMBAGE, Kamod v NGUYEN TANG, Truong 0 SUG17-LT BAD 1
11:00 0 SAYAPHET, William v AUDLEY, James 2 SUG17-LT BAD 2

13th/14th

Thursday 6-7-2017
Time Score Teams Score Location
13:00 2 ISA, Fardin v TAY, Jonathan 0 SUG17-LT BAD 3

11th/12th

Thursday 6-7-2017
Time Score Teams Score Location
13:00 2 JINGGA, Kevin v KHA, Thomas 0 SUG17-LT BAD 4

9th/10th

Thursday 6-7-2017
Time Score Teams Score Location
13:00 0 YIP, Maowen v AVELLANA, Alec 2 SUG17-LT BAD 1

7th/8th

Thursday 6-7-2017
Time Score Teams Score Location
13:00 1 GULATI, Ajaivir v ERH, Reinhald 2 SUG17-LT BAD 2

Bronze

Thursday 6-7-2017
Time Score Teams Score Location
14:00 2 NGUYEN TANG, Truong v SAYAPHET, William 0 SUG17-LT BAD 1

Gold

Thursday 6-7-2017
Time Score Teams Score Location
15:00 2 HALAMBAGE, Kamod v AUDLEY, James 0 SUG17-LT BAD 2
  • Australian Sports Commission
  • AIS
  • stayoz.com.au
  • Kukri
  • Mainfreight
  • Virgin Australia
  • beyondblue